Ali Haydar Güler

24 Mart 2017
Posted in Blog
24 Mart 2017 cemodogan

20.12.1980 tarihinde Maraş Afşin Ağcaşar köyünde dünyaya geldi. Ali ve Ayşe Gülerin 5 oğlan 4 kız çocuğu, 9 kardeşin en küçükleridir. Aile 1989 yılında Hatay Antakya’ya göç etti. Annesi Ayşe teyze Ali Haydar’ın çok küçük yaşlarda, yün yıkama tokaçlarını saz gibi çalıp durduğunu, daha sonrasında aynı tokaça abisi Yusuf’un at kuyruğundan kılları eğirerek taktığını ve bir süre bununla oynayıp durduğunu anlattı bizlere. Ayşe teyzenin babası, Ali Haydar’ın dedesi Salman Albay, yörede hatırı sayılır, iyi bilinen bir muhabbet ehli idi. Eski bir dede currası varmış. Şimdilerde İngiltere’de yaşamını sürdüren büyük abisi Arif Güler‘in de güzel çaldığını öğreniyoruz. Bu curra aileyle birlikte Antakya‘ya kadar gelir.
Ali Haydar Güler, bu dededen kalma curradan sonra, abisi Yusuf’un aldığı kısa sap bir saz ile sürdürür uğraşını. Hüseyin Kaçıran ile yakın dost olan dedesi ile yörenin önemli ustaları da ses kasetleriyle birlikte Hatay Antakya’ya taşınırlar. Bu seslerden dinler deyişleri, kelamları.
Ailelerimiz komşu idi Antakya’da. Çokça muhabbet ettik elbette. Sazla olan yolculuğumuzda uzun yıllar birlikte yürüdük. Yıllar içerisinde Haydar, üst düzey bağlama çalma tekniği ve o billur sesi ile önce Hatay’da sonra da ülkenin çeşitli kentlerinde sazı ve vokalde bir çok gurupla çalıştı. Müziğe hiç ara vermeyen Ali Haydar, 2008 yılından beri eşi Ceylan Hatun ve Ayhan Diboğlu ile birlikte Bodrum Kilim Türkü Evi’ni işletmekte ve bu mekanda birlikte müzik yapmaya devam etmektedirler. İlgili dostlar 2005 yılında yayımlanan ‘Kırık Sazlar Türküsü’ albümüne çalıştığımız Mahzuni Baba’nın ‘Dokunma keyfine yalan dünyanın’ eserinin videosundan hatırlayacaklardır. Dağda elinde bir radyoyla Ali haydar görünmektedir ve motoruyla gitarını çalmak üzere hareket eder… Ayrıca single olarak yayımladığımız ‘Deveyi deveye çattım-Nenni’ eserinin elektrik gitar solosu O’na aittir.

Bu çalışma vesilesiyle görüştüğümüz Ali Haydar‘a en çok etkilendiği, sevdiği eseri soruyoruz. ”Pir Sultan Abdal’ın ‘Yine dosttan haber geldi / Dalgalandı taştı gönül‘ deyişini çok severim.” diyor. Olasılık ki Muhabbet 5 kasetinden dilemiştir diyoruz ve dostlarımızla paylaşmak istiyoruz… Haydar ve Ceylan cana teşekkür ediyor, yolumuzun gereği, yürüyüşümüze devam etmek üzere ayrılıyoruz… Aşk ile…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir