Barış Kılçık

23 Mart 2017
Posted in Blog
23 Mart 2017 cemodogan

19.05.1991 tarihinde Nurhak‘ta doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi nurhakta tamamladım. İki kardeşiz.
Bağlamayla tanışmam ortaokul sonunda oldu. Babam o zamanlar, yeni bir bağlama alıp eve getirmişti. ne düşündü bilmiyorum ama ben merak ve hevesle uğraşmaya başladım. Babam, bir iki sefer yardımcı olup, bozuk düzende sazı çalmaya başlamamı sağladı. Daha sonraları bağlama düzenine geçip, ceme girdim. Arkadaşım sazband Ali Baygın’ın desteğiyle kendimi geliştirmeye başladım. Cemlere katılmaya başladığım bu zamanlarda, Dr. Ali Sakallı, Doğan Doğru, Ali Baygın ve Hüseyin Güvercin Baba‘nın destekleriyle, bir sene sonrası 2009 yılında ikrar vererek, Cemde zakirlik yapmaya başladım. Halen zakirlik hizmetini yapmaya çalışıyorum. İllaki hatamız eksikliğimiz olmuştur bu yolda; eksikliği kendi özümüzde görmeye başlayıp canların da desteğiyle bu yolun yolcusu olmaya çalıştım, çalışıyorum. Ayrıca Babamdan sonraki ikinci ustam diyebileceğim sazband, Dertli Divani‘dir. Üzerimizde önemli etkileri ve katkıları olmuştur. Aşıklık geleneğinde feyz aldığım ve söz-eser yazmamdaki etkili kişi ise Garip Kamil ( Kamil Tezerdi ) Baba’dır.”

Sevgili can Barış Kılçık ile 2009 yılında Beyaz Bulut festivalinde tanıştık. Dünya güzeli gönlü, sazı ve sözüyle yeni jenerasyondan önemli bir yol sürekcisi ve kültür taşıyıcısıdır. Sohbetimizden şimdilerde Mersin’de ‘ekmek’ kavgasında. Malatya Konservatuarına hazırlandığını, ilk sene giremeyince ikinci bir şansının ise imkansızlıklar dolayısıyla olamadığını bu vesileyle öğreniyoruz. Nurhak’a dönüp çocuklara saz ve semah öğretmek istediğini ve Mustafa Kılçık yönetmenliğinde bir albüm kaydı hazırlığında olduğunu  duymak sevindiriyor bizi.
Barış sorumuz üzerine anlatıyor; ”İlk dinlediğim, çok sevdiğim ve bağlamada ilk çalıp söylediğim türkü, Mahzuni Şerif‘in ‘çeşm-i siyahım’ eseridir. Hala aynı duyguları hissederim dinlerken.”

El ele el Hakka dedik Barışa; Doğan Doğru ve Ali Baygın isimlerini  alıyoruz. En kısa zamanda uğramak, dostları tanımak üzere sözleşiyoruz… Aşk ile…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir