Fırat İmirza

29 Mart 2017
Posted in Blog
29 Mart 2017 cemodogan

1978 Maraş Katliamı’ında Yörükselim Mahallesin’den kaçıp Almanya’nın Hamburg şehrine gelen gurbetçi bir ailenin, iki çocuğundan biri.
1982 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde dünyaya geldi. Okul eğitimini bu şehirde tamamladı. Henüz küçük yaşlarda iken, biraz da Kaşanlıdan gelen Saz çalma geleneğinden etkilenerek, müziğe olan ilgisi giderek artar ve saz çalmayı öğrenir. 1995 yılından 2009 yılına kadar gerek solo gerek grup çalışmalarında yer aldı. İnsanların yaşamına, dünyaya geldikleri yer ve orada yaşanan gelenek ve görenekler, bir bütün olarak kültürleri şekil verir. İşte o yer, Fırat İmirza’nın ailesinin dünyaya geldiği Kaşanlı’nın Örenli köyüdür.
Bu köyün çok derin aşıklık ve ozanlık kültürü vardır. Kaşanlının yetiştirmiş olduğu Aşık ve Ozanlardan bazıları :
Mustafa Çavuş, Yusuf Çavuş, Perişan Güzel, Aşık Meçhuli, İsmail İpek, Perişan Ali, Vicdani, Hasan Yıldız, Ozan Emekçi
İşte Fırat Imirza, Bu ustaların sesleriyle, kulağına ninni gibi gelen, yöresine ait müzikleri dinleyerek büyümeye başlar.
Fırat Imirza’nın çocukluğu, içerisinden geldiği kültürünü ve geleneklerini inceleyerek, sorgulayarak müzik ve şiirle iç içe geçer… Kaşanlı köyünün derin bir aşıklık geleneğinin olduğunu çok genç yaşta anlar, içselleştirir ve giderek kendini geliştirir.
Önceleri tamamı Kürtçe söylenen deyişlerin ve sevda türkülerinin yerine, Türkçe söylenen türküleri bir türlü anlayamaz. Fırat Imirza, kendisini “Nazle” adlı ilk albümünü yapmaya iten nedenlerden en önemlisi olarak bunu belirtmektedir. İşte bu sebepten dolayı Fırat İmirza, Kaşanlı’ların bestelerini, Kaşanlı’lar adına sahiplenip değiştirmeden Kürtçe ve kendi şivelerine göre yorumlamayı bir sorumluluk bilmektedir.
Fırat İmirza daha nice yeni albüm ve müzikal, kültürel ve sanat çalışmalarına devam etmektedir. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir