Hamburg’tan bir kitap geldi

5 Nisan 2017
Posted in Blog
5 Nisan 2017 cemodogan

‘Melûli Divanı Ve Aleviliğin, Tasavvufun, Bektaşiliğin Tarihçesi’ adlı bu kitabın yayına hazırlandığı yer aynı zamanda, Almanya’nın Hamburg şehri.
Arka kapağında 12 Eylül cuntasının en baskıcı ve kanlı yıllarını Mamak askeri cezaevinde yaşamış, müebbet hapse mahkum edilmiş bir devrimcinin fotoğrafı var. Hamdullah Erbil‘in; 1968 ve 71 yılları arasında ODTÜ öğrencisiyken tanıştığı gençlik hareketi ve sonrasındaki öncü devrimci çabaları sebebiyle, 1973 yılında bir sene  tutuklu kalır ve 1977 yılında tekrar konduğu cezaevinde ağır bir hastalığa düşer. Arkadaşlarının çabaları ve yürütülen kampanya sayesinde geçici izinle 1989 yılında cezaevinden çıkar. Aunı yılın 14 Kasım‘ında Meluli Hakka yürür. Almanya Hamburg’ta bu kitabın hazırlanması için önemli bir çaba verir. Maalesef tüm uğraşılara rağmen 1993 yılının 16 Temmuz’unda hayata gözlerini yumar.
Latife Özpolat ile birlikte hazırladıkları bu kitap, dedesi büyük ozan ve filozof Melûli‘nin (Karaca-Hüseyin) şiirlerinin derlemesi ve Aleviliğin-Bektaşiliğin Tarihi araştırmasıyla Alevi kültür ve tarihine bir katkıda bulunmayı amaçlamış. İlk olarak Başak yayınlarından basılacak olan bu yadigar kitap, bu zamana kadar ata evimizden, baş ucumuzdan eksik olmadı. Yakın zamanda Demos yayınlarından yeni kapağı ve yeni baskısıyla okuyucuya sunulan bu özge kitabın bir ilk baskısını aldım şimdi elime…
Sevgili dost, Lütfullah Erbil posta ile yolladı. Çok kıymet verdiğim bir armağan olmasının yanında bu kaynakça kitapta, bir çok farklı kaynak taraması ile beslenerek sunulan şiirler, titiz bir tasnifle sıralanarak, Meluli Baba’nın tanrı, evren ve insan anlayışına, felsefik bakışına ve düşünsel derinliklerine kapılar aralanmış.
Hamburg şehri bu kitabın hazırlandığı yer, Maraş diasporasının bir kenti denilebilir.
Bir çok Maraşlı gibi Afşin Kötüre’li Meluli’nin çocukları ve akrabalarının bir çoğu da göç etmek zorunda kalmış. Ortakçı bir yaşamın ustası bilgenin, Meluli’nin torunu, bize kitabı gönderen dost Lütfullah Erbil‘e çok teşekkür ediyorum. İmzaen düştüğü başımızın tacı, kulağımızın küpesi notu da ekleyerek bir şiire yürüyelim; …
”Sevgili Cemo,
Unutmamalı ki, insan neyi arıyorsa, ona uygun şeyler bulur. Objektif olmak en zorudur. Bu kitap hiç bir düşüncevi beklentisi olmadan, 80’in üzerinde kaynaktan faydalanılarak hazırlandı. 
ışık olsun, güle güle oku…” / Lütfü Erbil (05.04.2007)

Güzel sev güzel olasın
Güzel Allahı bulasın
İste muradın alasın
Kapısına kul ol yürü

Sev güzeli güzel yaşa
Ömrünü geçirme boşa
Güzel sevmek gider hoşa
Yan Aşkından kül ol yürü

Güze söyler güzel dili
Güzel kokar güzel gülü
Her şeyi bırak Melûli
O güle bülbül ol yürü
**************

devam edecek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir