Haydar Ispir

1 Nisan 2017
Posted in Blog
1 Nisan 2017 cemodogan

”Sanatçı Maraş’ın Elbistan İlçesinin Yoğunsöğüt köyünde doğdu. İlkokulu Yoğunsöğüt İlköğretim Okulunda başarılı bir öğrenci olarak bitirdikten sonra ailesi ile beraber 1993 yılında İstanbul’a yerleşti. Orta ve lise eğitimini İstanbul da açık öğretimde bitirdi. Çocukluğundan bu yana müziğe ve özellikle bağlamaya büyük bir ilgisi olan sanatçı, bağlama ailesinden cura ile bağlama çalışmaya ve kısa sürede icra etmeye başladı. Devamında “çöğür”düzeni kısa sap bağlama ile sazını geliştirdi. 1993 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli müzik evlerinden Nota, Şan, Solfej ve Halk müziği nazari bilgiler eğitimi aldı. Akabinde çeşitli müzik evleri ve yöre derneklerinde 14 yıl bağlama eğitmenliği yaptı ve eğitmenlik yapmaya halen devam etmektedir. Asıl enstrumanı bağlama olmakla beraber klasik gitar, keman, cümbüş, lavta, ud, duduk ve mey icra etmektedir. Aynı zamanda 1994 Yılından bu yana çeşitli yurt içi, yurt dışı konserlerinde ve müzikal etkinliklerde profesyonel sahne hayatını sürdürmektedir. 2004 yılında ARDA MÜZİK etiketi ile tamamı kendi ürettiği eserlerden oluşan “DİLE GELMEZ SÖZ GİBİYİM” adlı albüm çalışmasını müzikal yaşamının ilk ürününü olarak sunmuştur. 2009 Ekim’inde yine tamamı kendi ürettiği eserlerden oluşan BİR AH ÇEKERİM adlı ikinci albüm çalışmasını ANADOLU MÜZİK etiketi ile müzik severlerin beğenisine sunmuştur. Bir çok halk müziği albümünde bağlama, cura, şelpe, lavta icra etti ve halk müziği albümlerine müzik yönetmenliği yaptı. 1993 yılından bu yana İstanbul da ikamet eden sanatçı kendine özgü tarzı ile ürettiği eserlerde yaşanmışlığı ve samimiyeti esas alarak, çağdaş halk müziği serüvenini sürdürmektedir…”
Kaynak: (Haydar İspir face sayfası)


Uzun yıllardır internet ve çeşitli ortamlar aracılığıyla dinlediğim Haydar İspir’in Müzik ve ezgilere aşkla bağlı olduğunu biliyorum. Onu Taksim Galata Kulesi yanındaki müzik mağazasında bulabiliriz. Orada bağlama, keman, gitar, şan, solfej ve konservatuvar hazırlık dersleri veriyor.  Bir çok videosuna ulaşabileceğiniz sazbandımızıdan bir kaç örnek eser ve muhabbetimizden alıntılar ekliyoruz… Aşk ile

Haydar’la sohbetimize düşen notlar;

Aslında şunu söylemeliyim kestirmeden, dostlarımıza; Bütün eserlerim internet ortamında var.
2 albüm çalışması yaptım. 2. albümdeki ‘Odam kireç tutmuyor’ hariç, bütün eserlerin söz ve müzikleri, kayıt yönetmenliği ve bağlama icraları kendime ait.

 3.üncü albüm de sonbahara ya da seneye tamamlanacak ve kendime ait Kürtçe ve Türkçe ezgiler olacak. Bir şey daha eklemeliyim; istediğim, sanata ve müziğe bakış açım popüler olmak adına değil, içimden taşanları eserleştirip arşivlemek, yani ‘tutulup-tutulmaması’ ile ilgilenmiyorum. Devamında da bakış açım aynı olacak. Böylece seviyorum ben de.

Babam Sinemilli Aşiretinden, anam Alxaslı. Dedem Alxaslı köyüne gelmiş, yaşamış. Babam da Alxast’an evlendi. Bizler de Alxas köyünde doğduk, büyüdük. Ben Alxaslıları da Sinemillileri de tanırım. Kültürüme az çok hakim biriyim. …”

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir