İsmail Yapıcı – Simko

20 Mart 2017
Posted in Blog
20 Mart 2017 cemodogan

Mirali’ye Nergele’ye varıp da İsmail‘e uğramamak olmaz; 80’li yıllarda çokca dinlenen Muhlis Akarsu, Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Yavuz Top üstadların ‘Muhabbet’ kasetleri ve sonrasında kısa sap akortlu bağlama ve tınıları çok sevilmiş idi. Diyebilirim ki o dönemlerde ve 90’lı yılların başında Maraş bölgesinde dinlediğim en güzel sazlardan biri İsmail kako’nun (İsmail Yapıcı‘nın) sazıdır. Bunca yıl geçmesine rağmen Akarsu’yun ”Bir yara saracak halın kalmamış dünya” eserini icrası ve sesi kulaklarımdadır. Annemin köyü olan Miralinin Meyrikler obasında yazları bir araya gelirdik İsmail ile. O evlerdeki muhabbet tadını başka yerde bulamadığımızı söylemek isterim. Dolayısıyla benim hayatımda da müzikal etkileşme anlamında önemli bir isimdir Simko
Uzun yıllar Maraş’ta daha sonra ise yurtdışında sürdürdü yaşamını. Berlin’de yaşayan abisi, değerli gazeteci Hüseyin Miralli (Yapıcı) ricamı kırmayıp bir kısa öz geçmiş yazdı.

İsmail Yapıcı
”15 Mart 1972 tarihinde Maraş‘ta doğdu. İsmail, evin hastahanede dünyaya gözlerini açan tek ferdidir. Zor bir doğumdur, zamanında gerçekleşmez ve ölü doğar (öyle düşünürler). Hastahanede bir havuzcuğun içine atarlar. Attıkları havuzun başında ağlayan annesinin gözyaşlarının havuz suyuna karışmasından mıdır bilinmez ama bir süre sonra ağlar. Bu ilk çığlık ile yaşama yeniden başlar. İsmail beş kardeşin en küçüğüdür. Annesi, Xecê Xello, Halil Baba‘nın en büyük kızıdır. Babası Alkî Hesenî Mame’dir. İlk okula, köyü Meyrikler‘in bağlı olduğu Mirallı‘da başlar. Aile Elbistan’a göçünce orada tamamlar. Ortaokulu Elbistan‘da, liseyi Maraş’ta bitirir. Sanatçı kimliği köyü Meyrikler‘de vita yağı tenekesi ile tutuğu ritimler eşliğinde yaptığı sanatçı taklitleri ile başladı aslında. Elbistan’da ortaokulu okurken evdeki kırık bir sazı kendi imkanları ile tamir ederek çalmaya başladı. Eniştesi ve aynı zamanda teyzesinin oğlu Cemeren Divane‘nin ev yapımı kayıt kasetlerini dinleyerek sazını geliştirdi. Amcası oğlu Gürol Yapıcı ile bu yıllarda amatör müzik çalışmaları ve saz üretim denemeleri yaptılar. Maraş’ta liseli yıllarında Sabancı Kültür Merkezi’nde koro çalışmalarında yer aldı, koro ve solo olarak sahne aldı.
Aynı yıllarda Ali Sezer, Kalender Sezer, Kemal Topal, Fatoş Selçuk ile birlikte ‘‘Muhabbette Biz de Varız” adlı grubu kurdular ve yörede Dertli Divani‘nin de destek verdiği bir dizi konser verdiler. Liseyi bitirdikten sonra konservatuar sınavlarına hazırlanırken yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 25 yıldır Almanya‘da yaşayan İsmail bu süre zarfında sazından hiç kopmadan çeşitli mesleklerde çalışarak yaşama tutunmaya çalışıyor. Uzun yıllar kürt medyasında ses operatörü olarak çalıştı. Çeşitli müzik ve kültür programlarına konuk sanatçı olarak katıldı. Reç Müzik Grubunun 3. Albümünün alt yapı çalışmalarını yaptı, sazlı ve nefesli emstürmanlarını çaldı. Son olarak Pir Ali Bali‘nin Piro adlı kurmanci nefesini besteledi ve Muzaffer Yıldız ile düet yaptı. Bu esere çekilen klip büyük beğeni topladı. Yapıcı halen Almanya’da yaşıyor ve kendisine ait bir saz evi var.” (19.03.2017 – Hüseyin Miralli – Berlin)
Bu arada biz İsmail Can kimlerden etklenmiştir diye sormadan henüz; bir dip not ekliyor Hüseyin Mirali
”Sazbandlardan Mehmet Yapıcı öz hala oğlu, Süleyman Yapıcı hala torunu, Gürol Yapıcı emmoğlu, Koray ise emmi ve hala torunu oluyorlar İsmail Yapıcı’ya. Tüm bunlara ilave olarak ilk ve asıl yeni jenerasyonu etkileyen usta; Mehmet’in abisi, Süleyman’ın babası Ali idi, geçirdiği bir iş kazasından sonra kolundaki kalıcı bir hasardan sonra icrayı bıraktı. Ve yine yöre değerlerinden Cemeren Divane önemli bir isimdir bu etkileşimde.”

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir