Latife Eraslan

26 Mart 2017
Posted in Blog
26 Mart 2017 cemodogan

Aslen Maraş Elbistan‘lıdır. Ankara’da doğdu. İstanbul’da çeşitli folklor derneklerinde halk oyunları ve halk müziği çalışmalarına katıldıktan sonra müzik hayatına istanbul radyosu’nda stajyer sanatçı olarak devam etti.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı şan bölümü ve temel bilimler bölümü sınavlarını kazandı. Şan bölümünde öğrenimi devam ederken 1989 yılında açılan kültür bakanlığı ankara devlet türk halk müziği korosu’nun yetişmiş sanatçı sınavı’nı kazandı. Halen bu koroda görevli olan sanatçı, solist olarak Anadolu’nun birçok bölgesinde konserler verdi. yurt dışında da Almanya, Fransa, İsveç, Avustralya, Kosova, Makedonya, Yunanistan gibi ülkelerde birçok kez konserler verdi.

Ada müzik’ten çıkarttığı ilk albümü ile kaseti olan sanatçılar kervanına katılan latife’nin hedefi, kendi deyimi ile sanatçı olabilme yolunda doğru adımlarla yürümek’tir. (http://www.latife.tv sitesinden alıntıdır)


TV10 Nivan programı kayıtlarında Latife Eraslan ile yaptığımız sohbetten bazı bölümleri aktaralım istedik. Zira Latife Eraslan, uzun yıllardır bölge kültürüne hizmet eden akademisyen sazbandlar arasındadır. Özellikle Erdem Baba ile Adana’da 90 yıllarda yaptığı kayıtların, O’nu (Erdem Baba) daha iyi tanımamıza büyük katkı sunduğunu düşünüyorum. Meluli Baba ve Erdem Baba başta olmak üzere bölgenin usta sazbandları hakkında önemli bilgi birikimine sahip genç nesil kültür taşıyıcılarından birisi olarak kullaklarımızdan silinmeyecek nameler, kelamlar ulaştırdı bizlere.  Meluli Baba’nın ‘Mihribanım senden kime şikayet’ eserini eşi ve sazband Ertuğrul Eraslan ile birlikte seslendiriyorlar…
(Latife Erarslan’ın 2004 yılında çıkan Latife adlı albümünden “Mihribanım Senden”…Eseri Erdem Babadan alınma Meluli kelamı)

Mihribanım senden kime şikayet
Aşk derdin çekmeye kalmadı takat
Bu dert ile ölüp gitsem nihayet
Yine geçmez gönlüm senden güzel dost

Aşık maşukuyla gezer mi küskün
Attın gurbet ele eyledin sürgün
Hatıra gelip de sormazsan bir gün
Yine geçmez gönlüm senden güzel dost

Meluli kulunu bir pula satsan
İmanı insafı bir yana atsan
Daha böyle yüz bin cefalar etsen
Yine geçmez gönlüm senden güzel dost

Kelam: Meluli Baba Eser: İbrahim Erdem Derleyen: Latife Erarslan
***********

Bu videoda Latife Eraslan’ı, derleme çalışmaları vesilesiyle ziyaret ettiği Erdem Baba’yla birlikte, Sıdkı Baba’nın ‘Azm-i rah eyledin gurbet elleri’ adlı şiirinin icrasını kaydederken görüyoruz.


**********

Latife Erarslan – Mihribanım Senden

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir