Nurettin Yeşil

22 Mart 2017
Posted in Blog
22 Mart 2017 cemodogan

”5 Temmuz 1973 tarihindeMaraş Afşin Ağcaşar köyünde dünyaya geldim. İlkokul 1. sınıfta iken saz çalmaya başladım. Abim (Ağcaşarlı Mihmani) saz çalardı. Çocukluk ve sonrası yıllarda, saz hevesiyle çalıp söyledim. Köy işleri ve dağda çobanlıkla geçti zamanımın çoğu. 1992’de İzmir Karşıyaka Yamanlarda kaldım bir süre. İzmir Aliağa Rafinerisinde, montajcı olarak çalıştım. 1996’da İzmir Karşıyaka TRT Halk Müziği Korosuna sınavla girdim. 2 yıl devam ettim. Daha sonra geçim sıkıntısı, imkansızlıklar nediyle bırakmak zorunda kaldım. Ve 1998’de İstanbulda Türkü kafelerde programlar yaparak müzikle olan yoldaşlığıma devam ettim. 2003’te, Almanyanın Duisburg şehrinde düzenlenen Kepez Köyü Derneği açılışına katıldım. Döndükten sonra 8 yıl müzik yapmadım. Bu kadar yıl ara verdikten sonra 2010’da İstanbula yerleştim ve büyük bir aşkla tekrar müziğe başladım. İlk profesyonel calışmam olarak yayımlanan ‘Gül yüzlü sevdiğim’ albümünü tamamladım. Yönetmenim sevgili Erensoy Akkaya ile çalışmaya devam ediyoruz…”
Nurettin’e müzikal yolculuğunda etkileştiği ustaları soruyoruz; ”En başta Musa Eroğlu usta bana çocukluktan beri ilham kaynağı oldu. Albümde seslendirdiğim ‘Gül yüzlü sevdiğim’ adlı eseri çok severdim. Ayrıca Arif sağ, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Aşık Daimi ömrümün ustalarıdır. Bölgemizin çok değerli ustaları, Mahzuni Şerif, Emekçi, Perişan Güzel hep feyiz aldığımız ustalar. Ayrıca yakın köylümüz usta şair Meluli Baba‘nın hepimizde büyük etkisi oldu.” diyor.
Son olarak El ele el hakka kime yollarsın bizi Nuro can dedik; ”Meluli Baba’nın köyü Kötüre-Göncü’den olan Erensoy Akkaya, iyi bir yönetmen. Bilgi ve birikimli. Her konuda benim feyiz aldığım sanatçılardan biri de Erensoydur. Benim dünyamda çok önemli bir isimdir. Ondan en çok dinlediğim türkü şuydu; ‘Gurbet elde bir hal geldi başıma/Ağlama gözlerim Mevla kerimdir’ Pir Sultan Abdal’ın güzel bir deyişidir. Muhteşem söyler. Ona gidin…’

Eyvallah diyor ve yol alıyoruz… aşk ile

devam edecek…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir