Ozan Berçenekli Ali

24 Mart 2017
Posted in Blog
24 Mart 2017 cemodogan

”Ufak cesedime kefen istemem
Var ise aşk ile sararlar beni” / Mahzuni Şerif

1966 yılında Maraş ili Afşin‘e bağlı Berçenek köyünde dünyaya geldim. İlk okulu köyde, ortaokul ve liseyi Elbistan’da tamamladım. Sütçü İmam Üniversitesi Makine bölümüne bir yıl devam edebildim; malum maddi imkansızlıklar nedeniyle ekmek peşine düştük… 1990 yılında Afşin Elbistan Termik Santralinde Makine teknikeri olarak çalışmaya başladım. 2015 yılına kadar aynı işte çalıştım ve emekli oldum. Mersin Mezitli’de ikamet ediyor ve memleketle burası arasında gelip gidiyorum. Şiir yazıyor, türküler söylüyorum. Yüzün üzerinde şiirim var sanıyorum. 2012’de Mahzuni Şerif‘in Hak’ka yürüyüşünün 10.yılı vesilesiyle  ”Yollar Mahzuni’yi Bulamıyorum” adlı albüm çalışmasını tamamlayıp, ustanın anısına itafen yayınladım.
Bölgemiz aşık ve ozanların bol olduğu, bereketli bir yerdir. Küçük yaşlardan itibaren bu geleneğin aşığı olduğumu söyleyebilirim. Üzerimde en çok etkisi olan Ozan, elbetteki Mahzuni Şerif‘tir. Ayrıca  , Mahrumi Baba, Gül Ali Cırık, Aladeli, Şakir Baba, Hüseyin Pasin, Osman Dağ Perişan Ali gibi usta isimleri saymam gerekir.
Eskiden beri en çok etkilendiğim, sevdiğim eser ise Mahzuni Baba’nın ”Ararlar Beni” adlı  türküsüdür. Dinledikçe arayıp da bulamadığımız, o güzel dostlar gelir aklıma.”

Berçenekli Ali ile yaptığımız sohbette bir de başka bir dostla tanışıyoruz. ‘Merdo’ (İbrahim Pasin)… Doğal olarak sohbet çok eskilere kadar gidiyor. Biri biri ardına bir çok yeni bilgi öğreniyoruz bölge ile ilgili. Merdo, Mahzuni Baba’nın üzerine türkü yaktığı arkadaşı. 1975 yılında Antep’te Mahzuni Plak Evi‘ni kuruyorlar.
Ayrıca Büyük usta Aladeli‘yi konuşuyoruz iki dostla. Yıllardır bildiğimiz Aladeli’nin 2010 yılına girerken Ankara’da, Tuzluçayır mahallesinde yaşadığını ve fukaralık içerisinde olduğunu öğreniyoruz. Bir şey daha anlatıyor dostlar; ‘Kimim ben hatırlat bana’ adlı efsane eserini okuyan bir ‘sanatçı’ nın peşine İstanbul’a gidiyor; darda sıkıntıda, belki biraz para alırım diye herhalde… Malesef Unkapanına gitmek isterken binmeye çalıştığı vapurdan ayağı kayarak düşüyor. Feci ve çok trajik bir sonla aramızdan, çok kısa bir süre evvel, ayrılıyor. Bu büyük ustaların bu şekilde bir gerçekliği istisnasız yaşıyor olmaları çok üzüyor bizi…
Dostlatımızla Aladeli ile ilgili daha geniş bir çalışma yapmak üzere sözleşiyoruz.

Berçenekli Ali‘ye son olarak ‘el ele el Hakka‘ bizi kime yollarsın diyoruz. ” Yine Berçenek yazısından dost aşık, emekli öğretmen Fahri Bulut” diyor. ”Çok güzel şiirleri vardır. Antep’te yaşıyor.”
Berçenekli Alinin bir kaç şiiri ve seslendirdiği bazı eserlerini eklemeyi unutmadan, eyvallah diyor, çok çok  teşekkür ediyoruz, bu değerli bilgiler için dostlarımıza…
Aşk ile…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir