Ozan Esrari

28 Mart 2017
Posted in Blog
28 Mart 2017 cemodogan

”Aslen Malatya’nın Doğanşehir kazasının Topraktepe köyünden olup, 1958 Hatay Kırıkhan doğumluyum.” (10 Ekim 1958)
Diyerek başlıyor bize özgeçmişini anlatmaya; Aşık-Ozan Dost Esrari… Hakikat geleneğinin önemli isimlerinden Çoban Mehmet Baba’nın Nevşehir Hacı Bektaş ilçesindeki evi ve bahçesi Maraştan, Malatyadan, Sivastan, Mersinden, yurt dışından gelen yüzlerce insanın buluşma , ibadet etme hanesi idi. Özellikle 90’lı yıllarda bu bahçede Hüdai Baba, Dersimli Ali Cemal Cetinkaya, Seyit Müslüm Baba gibi önemli yol ehli insanların dem ve cemleri olurdu. Benim de gençlik yıllarıma denk gelen bu demlerde Ozan Esrari sazı ve sözü ile pişmiş ve kesintisiz olarak 30 yılı yakın bir süredir bu görevini icraya devam etmektedir. Bir çok sanatçı tarafından seslendirilmiş eserlerinin yanı sıra çeşitli akademik çalışmalara da konu olmaktadır sazbandımız. Kendisi ile ilgili kaleme aldığı bir biyografisini aynen ekliyoruz. Üzülerek okuduğum bu biyografide malesef Mahrumi Baba gibi Çoban Mehmet gibi Ali Cemal gibi isimler yakın zamanda Hakka yürüdüler…

Zamanla ayrıntılandıracagımız Ozanımız,şöyle söylüyor kendi özünden;
”Sevgili canlar 04/11/2006 günü tanıştığımız ve misafiri olduğumuz’da akraba olduğumuzu öğrediğim. Mersin’de oturan Mehmet GENÇ (ÇOLAK) yaptığımız sohbette yaptığı araştırma neticesinde biz Kaşanlı Aşireti SEYİT BATTAL GAZİ Soyundan geldiğimizi öğrendim. 48 yaşında SEYİT BATTAL GAZİ Soyundan geldiğimi bu kadar geç öğrenmem beni çok üzdü.
Sevgili canlar işte bizlerin yazılı kaynaklarımızın yüzyıllar boyunca yok edilmesi bu sonuçları doğurmuştur. Ne kadar üzücüdür değilmi? Amma bunu öğrendiğim’ya şimdi çok mutluyum. Mehmet GENÇ dosta teşekür ederim ona çok şey borçluyum

”Asıl adım MEHMET ŞAHAN’dır. Maddi yönden yoksul, Manevi
yönden gönlü zengin bir Anadolu ailesinin çocuğuyum. İlkokulumu Hatay’ın Hassa kazasının Çınarbaşı köyünde bitirdim. İlkokuldan sonra maddi imkansızlıklardan dolayı, çok sevdiğim okumak istediğim orta öğretime devam edemedim. 8 yaşımda iken curra denen küçük sazımla tanıştım. Bu yaşlarımda bile şiir yazıyordum., amma bu şiirlerimi koruyamadım, muhafaza edemedim. 1953 doğumlu olarak 5 yaş büyük nüfusa yazıldığımdan, ilk okulu bitirdikten 1 yıl sonra Askerlik görevimi yapmaya gittim. Ben Askerde iken ailem beni hiç görmediğim, tanımadığım amcamın kızı Zeynep ile nişanlamışlar, benden habersiz olaylar gelişiyor. Bana mektupla amcamın kızına beni nişanladıklarını bildirdiler. Ben her ne kadar istemedim ve de karşı çıktım ise de, beni dinlemediler. Askerlik dönüşümde beni zorla evlendirdiler 14 yaşımda idim. Bu evlilikten Ali ile Esen adında iki çocuğumuz dünyaya geldi. Akraba evliliğinden dolayı oğlum Ali zihinsel engelli idi. 1976 yılında İskenderun Belediyesine memur sınavlarına girdim, kazandım, işçi kadrosuyla Belediye Sular İdaresine atandım. Burada Sular İdaresi Abone Şefliğine kadar yükseldim. Orta okulu dışarıdan bitirdim. İskenderun Namık Kemal Orta Okulunda okudum, bitirdim. 4 yıllık İskenderun Akşam Ticaret Lisesini bitirdim. Ardından Eskişehir Anadolu AÇIK ÖĞRETİM Fakültesini kazandım. Maddi sıkıntılardan dolayı 3.sınıfa kadar okuyabildim ve ayrıldım. Hem çalışıyor, hem ev geçindiriyor, hemde HALK OZANLIK görevimi yerine getiriyor, bu Ozanlık geleneğini yaşatmaya çalışıyor.

İl,İl. İlçe,İlçe. Köy,köy dolaşıyor. Yurt içi ve yurt dışı
konserlerine,festivallere ve çeşitli etkinliklere Sazım ve Sözümle katılıyordum. Bu arada amcamın kızı eşim Zeynep ile anlaşamıyor ve bağdaşamıyorduk. Aşırı ve şiddetli geçimsizliğimiz vardı. Bir çok kere ayrıldık, barıştırıldık nihayet olmadı ayrılmak zorunda kaldık ve ayrıldık çocuklarım Ali ile Esen benim yanımda kaldılar. 1994 yılında İskenderun Belediyesinden ayrılmak zorunda kaldım.( Kişisel nedenlerden dolayı ). Şimdiki eşim Birsen ile 1995 yılında evlendim. Eşim Birsen Mersin,Tarsus,Çamalan köyü Tahtacı Türkmenlerindendir.
Eşim Birsen’dende Ercem ve Esra adında iki çocuğumuz dünyaya geldi. 4 çocuk Babasıyım. Şu an S.S.K.Emeklisiyim, eşimin köyü olan Çamalan Köyünde ikamet etmekteyim. Eşim Birsen Tarsus Şah Hüseyin Semah ekibi hem deyiş okuyucusu (Zakir) Hemde Semazeniydi. Antalya, Elmalı, Tekke köyünde ABDAL MUSA’yı Anma törenlerinde tanıştık. Nevşehir, Hacıbektaş ilçesinde HACI BEKTAŞ’I Anma Törenlerin-dede Evlenmeye karar verdik. Kainatın sahibi Yüce Allah’ın küçük yaşlarda bana bahşettiğine ve laik gördüğüne inandığım Kutsal olan Halk Ozanlığı görevimi hala Yurt içi ve Yurt dışı konserlerinde,festivallerde sazım ve sözümle bu yüce görevime devam etmekte ve sürdürmekteyim. Söz ve Müziği bana ait olan 30 a yakın eserim çeşitli sanatçılarımız tarafından kasete ve CD ye okundu. Örnek: Arif SAĞ, Belkıs AKKALE, Sbahat AKKİRAZ, Musa EROĞLU,Zafer GÜNDOĞDU, Deste GÜNAYDIN, İlyas SALMAN,Tolga SAĞ, Aynur HAŞHAŞ gibi ismini daha hatırlayamadığım birçok sanatçı tarafından kasetlere CD lere okundu.
TRT Repertuarında eserlerim vardır. Benim 2003 yılının Mart ayında ( BADI SABAH ) İsimli bir Kasetim çıktı yurt içi ve yurt dışına dağıtımı yapıldı. MESAM’ın üyesiyim. Kültür Bakanlığına Bağlı ( HAGEM) Araştırma ve Geliştirme Arşivine kayıtlı üyeyim. Ankara HALK OZANLARI VAKFI’nın üyesiyim. Yine Ankara HALK OZANLRI DERNEĞİ üyesiyim. Bir çok eserimçeşitli Antolojilerde yayınlandı. Kitaplarda,Dergilerde ve Gazetelerde yayılandı. Kültür Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu, İsmail ÖZMEN’in 5 ciltlik Alevi Bektaşi Şairleri Antolojisinde yayınlandı. Kainatta var olan her güzelliğin aşığıyım. İlkem Tüm Dünya İnsanlığının arasında Evrenselliği, Barışı, Kardeşlik ve Sevgi duyguları içinde yaşamaktır, yaşatmaktır. Her zaman mazlumun yanında,zalimin karşısında yer aldım. Beni yetiştiren USTALARIM bana bu Öğretiyi verdiler.

BENİ YETİŞTİREN USTALARIM:
1-Maraş Afşinli Hala Elbistan’da oturan AŞIK MAHRUMİ BABA. (Hakka yürüdü)
2-İskenderun’da oturan şimdi dünyasını değiştiren. SEYİT MÜSLÜM DEDE
3-Aslen Kayseri, Sarız, Söbeçimen köyünden olup, Halen Hacıbektaş ilçesinde ikamet eden MEHMET ÇOBAN BABA (Hakka yürüdü) beni yetiştirdiler. ESRARİ MAHLASINI ( Lakabını ) bana layık görüp, bana verdiler.
Birçok akrabam HALK OZANI’dır. İsmail İPEK, Aşık MEÇHULİ, Aşık EMEKÇİ, Aşık PERİŞAN GÜZEL gibi bir çok akrabam Halk OZANI’dır.

‘Feyz aldığım ilham kaynaklarım bunlarla beraber, Hünkar Hacı Bektaş’ı Veli, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre ile birlikte 7 ulu OZAN’larımızdır. Şu anakadar 200 e yakın şiirim ( Eserim ) vardır. Sazım ve Sözümle gezdiğim, Halk Ozanlığı Kültürünü ve Geleneğini yaymaya çalıştığım. Aklıma gelen bazı İller, İlçeler, Köyler ve Yurt dışı ülkeler.
Hatay, Hatay Samandağı, Hatay Harbiye,Hatay Serinyol,Hatay İskenderun,Hatay Dörtyol, Osmaniye, Ceyhan,Kadirli,Kızıldere Köyü,Adana, Yenice,Tarsus,Mersinili ve ilçeleri,Ankar’da Halk Konserleri,İstanbul’un çeşitli bölgeleri Halk Konserleri, Amasya,Merzifon,Gümühacı köyü konserler, Nevşehir, Hacıbektaş ilçesi Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri, Maraş, Elbistan,Afşin,Kayseri,Sarız ve köyleri, Adıyaman ve köyleri, Malatya,Doğanşehir ve Köyleri,Urfa,Kısas,Eskişehir,ilçeleri, Süceyettin Veli anma töreni,Isparta,Körküler kasabası, Senirkent,Veli Baba pilav şenlikleri,Antalya, Elmalı Tekke köyü Abdal Musa’yı anma törenleri,İzmir,Kemalpaşa Hamza Baba anma törenleri,Bergama köyleri,Selçuk,Kuşadası, Söke, Aydın,Denizli,K.Kıprıs Türk CUM.Lefkoşe,Diyarbakır.İngiltere Londra.


https://www.youtube.com/watch?v=qn0IY_yEWZ0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir