BANT – SILO QIZ – 2

13

Süleyman Doğan (Sılo Qız), 1918’de Dersim’e bağlı Mulo (Milli) köyünde doğdu.

Babasının ismi de Süleyman olduğu için kendisine Kürtçenin Kirmanckî lehçesinde “küçük” anlamına gelen “Qız” ismiyle hitap edilmeye başlandı.

Beş yaşındayken babasının çaldığı kemana ilgi duyar ve 8 yaşından itibaren kemanıyla Kürtçenin Kırmanckî lehçesinde ağıtlar söylemeye başlar.

400’ün üzerinde bestesi bulunan Sılo Qız’ın yaşamı Bülent Boral tarafından belgeselleştirilmişti.

Dersim katliamında tüm yakınlarını kaybeden ve keman çalabildiği için, “Bizi eğlendirir, bunu öldürmeyelim” denilerek katledilmeyen 104 yaşındaki Sair (ağıt yakan- ozan) Silo Qiz (Süleyman Doğan) 14 Aralık 2019 tarihinde hayatını kaybetti.

Silo Qiz, 1938 Dersim katliamının canlı tanığıydı. Tanıklık ettiği katliamı destansı ağıtlarla dile getirmesiyle tanınırdı. Ünlü bir söz ve keman ustası olan Qiz, 5 yaşındayken babasından öğrendiği kemanla doğaçlama müzik yapmaya başladı.

Taziyelerde kemanıyla ağıtlar yakan Silo Qiz, Dersim düğünlerinin de vazgeçilmez ismi olarak bilinirdi. Yönetmen Bülent Boral, ozanın yüzyıllık yaşam ve müzik serüvenini tamamı Zazaca çekilen “Silo Qiz Belgeseli” nde kayıt altına aldı.

‘Dersim’in acısının tarihidir Sılo Qız’-VİDEO

Dersim 38 Katliamı’nda tüm yakınlarını kaybeden ve keman çaldığı için “Bizi eğlendirir bunu öldürmeyelim” denilerek katledilmeyen Sılo Qız, Dersim’de ağıtlarla Hakka uğurlandı. https://www.youtube.com/watch?v=6Ij03A1GL08

Comments are closed.

X